Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ / FEnIKS (1.4)
Cel finansowania
Wsparcie projektów optymalizujących gospodarkę surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).
Wsparcie projektów optymalizujących gospodarkę surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).
Wsparcie projektów optymalizujących gospodarkę surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).
opis projektu
Program „Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym” ma na celu wspieranie działań w przedsiębiorstwach zmierzających do racjonalizacji wykorzystania surowców i zmniejszenia ilości odpadów w całym cyklu życia produktu lub usługi. Projekty realizowane w ramach naboru muszą wpisywać się w typ projektu nr 4 wskazany w Szczegółowym Opisie Priorytetów FEnIKS i obejmować:
- Zwiększenie wydajności materiałowej procesów produkcyjnych, w tym wykorzystanie odpadów jako surowców wtórnych oraz materiałów z recyklingu.
- Ograniczenie ilości odpadów generowanych w procesach produkcyjnych.
- Optymalizację zużycia wody w procesach technologicznych oraz zamknięcie obiegu wody w przedsiębiorstwach (maks. 25% kosztów kwalifikowalnych projektu).
Koszty kwalifikowalne mogą obejmować działania związane z przygotowaniem wniosku, audytem środowiskowym oraz wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wydatki nie mogą jednak dotyczyć infrastruktury służącej wytwarzaniu energii, np. termicznego przekształcania odpadów czy produkcji biogazu.
Dla kogo
Nabór jest skierowany do przedsiębiorców spełniających definicję wskazaną w art. 4 ust. 1 i 2 ustawy Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2024.236). Oznacza to, że mogą w nim uczestniczyć:
Rodzaje uczestników:
- Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej prowadzące działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły.
Dodatkowe warunki uczestnictwa:
- W każdym wniosku należy wskazać jednego beneficjenta środków.
- Możliwe jest wskazanie innego podmiotu, który:
- Poniósł wydatki kwalifikowalne – pod warunkiem dołączenia oświadczenia potwierdzającego ich kwalifikowalność.
- Będzie ponosił wydatki kwalifikowalne – pod warunkiem zawarcia porozumienia lub umowy między wnioskodawcą a tym podmiotem.
Na co
Kwota i poziom dofinansowania
Maksymalny poziom dofinansowania w ramach naboru wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych projektu, przy czym ostateczna wysokość wsparcia zależy od przepisów dotyczących pomocy publicznej. Pomoc finansowa jest udzielana w formie bezzwrotnej dotacji, zgodnie z przepisami regulującymi udzielanie wsparcia w obszarze energetyki i środowiska, określonymi w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 listopada 2023 r. oraz rozporządzeniu Komisji (UE) 2023/2831 dotyczącym pomocy de minimis.
Termin naboru
- Wnioski o dofinansowanie należy składać jedynie w formie elektronicznej, przy użyciu aplikacji WOD2021 w terminie od 31.10.2024 r. do 30.12.2024 r. do godz. 23.59.
- Wnioski, które wpłyną po tym terminie nie będą rozpatrywane.
- Za dzień wpływu wniosku uważa się termin wysłania dokumentacji aplikacyjnej w aplikacji CST2021 zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie wyboru projektów
Kontakt
Zapraszamy do współpracy przy przygotowaniu wniosku o dofinansowanie.
- tel. 17 715 02 06
- email: biuro@mjc.com.pl